• شرایط قبول سفارش چاپ کتب و اوراق

 

شرایط قبول سفارش چاپ کتب و اوراق        

ماده 12- هر چاپخانه موظف است: کلیه سفارشهای چاپی را با ذکر نوع، مشخصات سفارش دهنده، تاریخ دریافت  و تحویل در دفتر پلمپ شده قانونی ثبت نماید.

تبصره 1 – چاپ اعلانات و نشریاتی که سفارش دهنده آن معلوم نیست ممنوع است. مدیر چاپخانه موظف است موارد خلاف را به وزارت اطلاع دهد .

تبصره 2 -  دارنده پروانه موظف است در چاپ کتاب ،‌ مقررات و ظوابط مربوط را رعایت نموده ، مشخصات هر کتاب را مطابق دستورالعمل ابلاغی در آن قید کرده  و نمونه ای از کلیه کتابهای که  چاپ میشود را به وزارت تسلیم نماید .

تبصره 3 – چاپخانه ها مکلفند پیش از خروج کتاب از چاپخانه یا صحافی ، برگه اعلام وصول را مطابق دستوالعمل  وزارت دریافت نمایند.

 ماده 13 – چاپخانه ها و واحد های وابسته باید پیش از چاپ سفارشهای زیر، مجوزکتبی وزارت را ازناشریا مؤلف درخواست  و اخذ نمایند ؛ چاپ سایر سفارشها به موجب دستوالعمل وزارت خواهد بود .

الف : قرآن مجید.

ب : کتب کودکان و نوجوانان .

ج : کتب مربوط به مسائل آموزش نظامی .

د : کتب کب حل المسایل درسی و کمک آموزشی .

ه : کتب مربوط به آموزش علائم راهنمایی و رانندگی .

ز: کتب تستی مربوط به کنکورهای ورودی راهنمایی و دبیرستان .(مدارس تیز هوشان )

ح : کتب مربوط به روابط زناشویی و مسائل جنسی .

ط : کتب ورزشی .

ی : کتب مربوط به اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی .

ک : تقویم و سر رسید .

تبصره – اخذ مجوز پیش از چاپ برای دستگاههای دولتی و نهادهای انقلاب  اسلامی و ناشرانی که بر اساس مقررات ابلاغی وزارت ، اختیار انتشار هر یک از کتب موضوع این ماده را دارند ؛ ضروری نیست . وزارت فهرست دستگاهها و ناشرانی راکه نیازی به اخذ مجوز قبلی ندارند ، به اطلاع چاپخانه ها می رساند .

ماده 14- کارخانه ها یا کارگاههایی که چاپ بر روی محصولات آنها جزو تفکیک ناپذیر تولید محسوب می گردد موظفند مجوز چاپ طرح های خود را از وزارت اخذ نمایند .

ماده 15  سفارش دهنده و چاپخانه مربوط موظفند برای چاپ مطبوعاتی که به طور روزانه یا هفتگی یا ماهانه  چاپ آن تکرار می شود قراردادی در دو نسخه میان خود مبادله نمایند . یک نسخه از قرارداد به منزله سفارشنامه در چاپخانه نگهداری می شود .

تبصره -  در مورد مطبوعات هیچیک از چاپخانه ها مجاز نیستند ، بدون مطالبه و ملاحظه امتیاز ، اقدام به چاپ آن نمایند .      

 

 

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 97