• دستورالعمل صدور مجوز انتشار سررسید و تقویم

 

     به استناد بند 16 ماده 2 قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوب سال 1365 مجلس شورای اسلامی و در اجرای بند "ک"  ماده 13 آیین نامه تأسیس و نظارت بر چاپخانه ها و واحدهای وابسته مصوب جلسه مورخ 1/9/1371 هیأت وزیران (موضوع تصویب نامه شماره 28853/ت 435 ﻫ  مورخ 24/9/1371) و در راستای صیانت از فرهنگ اسلامی ایرانی و اجرای
مصوبات شورای فرهنگ عمومی، دستورالعمل و ضوابط صدور مجوز انتشار سررسید (سالنامه) و
تقویم (گاه شمار)  به شرح زیر ابلاغ می گردد:

ماده 1-  کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی وفق قوانین و مقررات و با رعایت مفاد این دستورالعمل  می توانند متقاضی چاپ تقویم و سررسید باشند.

تبصره 1-  مجوز چاپ تقویم و سررسید برای اشخاص حقیقی بر اساس مکاتبه چاپخانه سفارش گیرنده که دارای مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد صادر می گردد.

تبصره 2-  مجوز چاپ تقویم و سررسید بر ای اشخاص حقوقی (شرکت ها  ، مؤسسات ، کانون ها
و ...) با درخواست کتبی و مهر و امضاء مقام مجاز و ارائه آگهی تأسیس ، تغییرات و معرفی دارندگان امضای مجاز صادر می شود .

تبصره 3 - در متن درخواست باید تعداد عناوین، نوع ، قطع ، شمارگان تقویم و سررسید و نام
چاپخانه ذکر شود. ضمنا" در تقاضای چاپخانه سفارش گیرنده برای چاپ تقویم و سررسید اشخاص حقیقی ضمن لزوم درج موارد مذکور ذکر نام، مشخصات سجلی، کد ملی، شماره تلفن و نشانی سفارش دهنده باید ذکر شود.

ماده 2-  مطابق با اصل هفدهم قانون اساسی کشور ، مبنای تقویم و تاریخ رسمی و اداری کشور، هجری شمسی می باشد لذا در تقویم، ابتدا باید روزهای هجری شمسی به صورت برجسته تر و
نمایان تر نسبت به سال های هجری- قمری و میلادی درج گردد.

تبصره 1- درج نام روزها ، مناسبت ها و رویدادها در متن و ضمیمه تقویم و سررسید باید مطابق با مصوبه سالانه شورای فرهنگ عمومی باشد و از تحریف وقایع مهم و مسلم تاریخی ایران و اسلام خودداری گردد.

تبصره 2- در اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی عناوین و اصطلاحات بیگانه (مصوب 14/9/75 مجلس شورای اسلامی) و هم چنین بر اساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی، به کارگیری هر گونه واژه های بیگانه و نامأنوس و استفاده از علائم، اشکال، نشانه ها و تصاویر بیگانه و وارداتی در نامگذاری روزهای هفته، ماه و فصل ممنوع است.

ماده 3- مطالب دینی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در متن، حواشی، ضمایم، روزها، مناسبت ها و رویدادهای تقویم و سررسید، می بایست با حدود مقرر در مصوبه اصلاحی اهداف ، سیاست ها و ضوابط نشر کتاب ، مصوب جلسه 660 مورخ 24/1/1389  شورای عالی انقلاب فرهنگی و هم چنین  موارد زیر منطبق باشد:

1-3.  درج آیات ، احادیث و روایات ، ادعیه ، نکات ، جملات و آموزه های دینی و مذهبی و سخنان بزرگان و  اشعار و نیز پیام های عام المنفعه فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی نظیر مسایل مربوط به رعایت بهداشت فردی و اجتماعی، رعایت صرفه جویی در مصرف آب و انرژی و احترام به حقوق دیگران و اشاعه فرهنگ ملی اسلامی با ذکر منبع یا منابع بلامانع است.

2-3.  به کارگیری علائم ، نشانه ها ، تصاویر و مضامین نباید مغایر با شرع مقدس اسلام، فرهنگ
 اسلامی - ایرانی باشد.

3-3.  استفاده از علائم، نشانه ها و تصاویر گروه های ضد اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران نیز ممنوع است.

4-3.  از درج مطالب توهین آمیز در مورد قومیت ها و ادیان رسمی کشور ، کتب آسمانی و مقدسات دینی که موجب اختلاف و تفرقه افکنی می شود ، خودداری شود.

5-3.  از بیان مطالب و نسبت دادن برخی اعمال به روز ، هفته ، ماه ، فصل و سال که ترویج خرافات و مخدوش کردن چهره اسلام را به دنبال دارد، خودداری شود.

6-3.  تبلیغ و ترویج هر گونه جریان های فکری، مرام، مسلک و فرقه منحرف که به موجب قوانین کشور غیرقانونی می باشد و گروه های محارب و عناصر ضد انقلاب و نظام های لائیک و سلطنتی و شخصیت های معاند با جمهوری اسلامی ایران به نحوی که موجب تطهیر چهره آنان شود ، ممنوع است.

7-3.  استفاده از نقشه و پرچم جمهوری اسلامی ایران مستلزم رعایت ضوابط و قوانین مربوطه می باشد.

8-3.  تصاویر، مضامین، پوشش و آرایش شخصیت های مورد استفاده باید متناسب با عرف ملی و مذهبی جامعه بوده و نباید مروج بدحجابی و برهنگی باشد .

9-3.  استفاده از متن، تصاویر و صحنه هایی که مروج تخریب محیط زیست منابع طبیعی، القاء وحشت و خشونت و ترویج همزیستی انسان و حیوان (مانند سگ ، گربه و ...) باشد، ممنوع است.

10-3.  در استفاده از آثار هنری (عکس ، تصاویر ، نقاشی و ...) باید کلیه قوانین و مقررات مربوطه و حقوق اشخاص از جمله حقوق مادی و معنوی مؤلفان، مصنفان و هنرمندان رعایت شود.

ماده 4-  تبلیغ کالا، خدمات و محصولات در متن، حواشی، ضمایم، روزها، مناسبت ها و رویدادها  می بایست با قوانین و مقررات تبلیغاتی کشور به ویژه موارد زیر منطبق باشد:

1-4. تبلیغ هر گونه کالا یا خدمات مستلزم رعایت قوانین ، مقررات مربوط از جمله آیین نامه تأسیس و نظارت بر نحوه کار و فعالیت کانون های آگهی و تبلیغاتی ، مصوب 1358 شورای انقلاب جمهوری اسلامی و موافقت کتبی مؤسسه ، شرکت و یا واحد خدماتی- تولیدی مربوطه با مهر و امضاء مقام مجاز می باشد.

2-4. تبلیغ کالا و خدماتی که به حکم قانون مجاز نیست (مانند دخانیات) ممنوع است.

3-4. تبلیغ آن بخش کالا و خدمات ( مانند کالا و خدمات پزشکی ) که انجام آن ها به حکم قانون منوط به کسب مجوز از مراجع ذی ربط می باشند منوط به دریافت مجوز و درج شماره آن در متن آگهی می باشد.

4-4. تبلیغ کالاها، خدمات و مصنوعات کشورهای بیگانه در صورتی مجاز است که عرضه و فروش آن در داخل کشور ممنوعیت قانونی نداشته باشد.

5-4. رعایت قوانین و مقررات مربوط به تبلیغ کالاهای مشمول استاندارد اجباری ، به ویژه خوراکی، بهداشتی، آرایشی و ... ضروری است.

6-4. در تبلیغ کالا، خدمات و محصولات استفاده ابزاری از زنان، مردان و کودکان ممنوع است .

7-4. در تبلیغ کالا، خدمات و محصولات، استفاده از نوشتار فارسی الزامی می باشد. در صورت لزوم برای استفاده از زبان بیگانه، رعایت تناسب نوشتاری 70% فارسی و 30% غیر فارسی و برجسته بودن خط فارسی از خط زبان بیگانه ضروری است.

8-4. هر گونه غلط نویسی در انجام تبلیغات کالا، محصولات و ... ممنوع است .

9-4. استفاده از هر گونه علامت تجاری، نماد یا آرم مؤسسات، شرکت ها و... منوط به ارائه گواهی ثبت آن علامت، نشان و... از مرجع مربوطه می باشد .

ماده 5 -  جهت صدور مجوز چاپ تقویم و سررسید تخصصی (متضمن محتوای، مربوط به کالا یا خدمات و...  پزشکی، مطبوعاتی، سینمایی، هنری و ... ) و همچنین چاپ تقویم و سررسید
اقلیت های مذهبی، اخذ تأییدیه از مراجع مربوطه و درج شماره آن در صفحه اول تقویم یا سررسید  الزامی است.

ماده 6 -  صدور مجوز چاپ تقویم و سررسید در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها، انجام می گیرد  و نظارت بر روند اجرای این دستورالعمل و مجوزهای صادره بر عهده دفتر امور چاپ می باشد.

ماده 7 - درج نام چاپخانه و شماره مجوز صادره توسط ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی
استان ها در صفحه اول سررسید الزامی است.

ماده 8 -  چاپ و توزیع تقویم و سررسید مستلزم اخذ مجوز و برگه اعلام وصول از ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد.

ماده 9-  متقاضی دریافت برگه اعلام وصول مکلف است چهار نسخه از تقویم و سررسید مورد نظر را به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان متبوع تحویل نموده و آن ادارات کل باید دو نسخه از تقویم و سررسید تسلیمی را به دفتر امور چاپ وزارتخانه ارسال کنند.

ماده 10-  چاپخانه مکلف است پیش از چاپ تقویم و سررسید تصویر مجوز چاپ، صادره از سوی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را اخذ و پس از انطباق با اصل آن در سوابق مربوط نگهداری نماید.

تبصره 1-  مسئولیت انطباق تصویر و اصل مجوز ارائه شده و تکمیل سوابق برابر مقررات موضوعه بر عهده چاپخانه می باشد.

تبصره 2-  چنانچه سررسید و تقویم چاپ شده مغایر با قوانین و مقررات موضوعه امضاء این دستورالعمل باشد چاپخانه مسئول بوده و برابر آئین نامه تأسیس و نظارت بر چاپخانه ها و واحدهای وابسته مصوب 1371  هیئت وزیران و دستورالعمل های مربوطه به تخلفات چاپخانه رسیدگی می شود.

ماده 11-  این دستورالعمل در 11 ماده  و 7  تبصره در تاریخ 30 /4/92  به تصویب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید و از تاریخ ابلاغ لازم الاجراست.

 

 

 

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 97