گزارش همایش روز ملی صنعت چاپ

همایش روز ملی صنعت چاپ


این مراسم که عصر روز شنبه 22 شهریور و با حضور جمع کثیری از فعالان این حوزه در تالار وحدت برگزار شد ابتدا سرود جمهوری اسلامی ایران پخش و آیاتی چند از قرآن مجید قرائت شد. سپس محمود رضا براش مدیرکل دفتر چاپ و نشر ضمن تبریک هفته کرامت و روز ملی صنعت چاپ به متولیان، گردانندگان و حاضران در این مراسم گفت: لازم است از همه کسانی که در پایه‌گذاری این روز و برگزاری سیزده دوره قبلی صادقانه تلاش نمودند تشکر و قدردانی نمایم. همچنین از تمام تلاشگران عرصه چاپ و تولید، چه آنان که حاضرند و چه آنان که در بین ما نیستند تشکر و قدردانی کنم.

وی با اشاره به برگزاری چهاردهمین دوره جشنوراه صنعت چاپ و انتخاب پیشکسوتان و کارآفرینان برتر این دوره عنوان کرد: در سال جاری تمام استان‌های کشور در بررسی و معرفی افراد واجد شرایط فعالیت جدی داشتند که موجب تعجب و خرسندی دبیرخانه مربوطه گردید. البته انتخاب معدودی از بین ایشان نیز بسیار سخت بود.

برازش ادامه داد: همچنین چاپخانه‌ها و تشکل‌های صنفی متعددی در برگزاری مراسم و اهدا جوایز و یادمان، جشنواره را یاری نمودند. ضمن تشکر از ایشان امیدوارم سنت پسندیده تقدیر و تشکر از پیشکسوتان و برگزیدگان توسط خود صنف نهادینه شده و روز به روز گسترش یابد.

مدیرکل دفتر چاپ و نشر با اشاره به انتخاب شعار سال 1393 از سوی مقام معظم رهبری گفت: ‌امسال را مقام معظم رهبری با درکی بسیار عمیق از وضعیت جهان و کشورمان «سال اقتصاد و فرهنگ؛ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامیدند. با آرزوی سلامتی عاجل برای ایشان و توفیق خدمت بیشتر برای تمام مسوولین نظام مقدس اسلامی، به عرض می‌رسانم یکی از حلقه‌های اتصال بخش‌های مختلف فرهنگی و اقتصادی به یکدیگر صنعت چاپ است.

مدیرکل دفتر چاپ و نشر با اشاره به تحولات رخ داده در این صنعت در دهه‌های اخیر گفت: در گذشته چاپ بیشتر به تکثیر مقالات و کتاب‌ها مربوط می‌شد اما در چند دهه اخیر تحولات بسیار گسترده‌ای در صنعت چاپ رخ داده است. البته این تحولات همسو با سایر تغییرات و تغییر در روش و سبک زندگی بوده است.

برازش در ادامه درباره جایگاه صنعت چاپ اظهار کرد: مقام محترم وزارت از همان ابتدا به مقوله اقتصاد فرهنگ توجه ویژه‌ای داشتند. با توجه به آمار موجود صنعت چاپ بزرگترین صنعت فرهنگی کشور است؛ به طوریکه با بیش از 100 هزار میلیارد ریال گردش مالی، شاید از نظر اقتصادی از تمام صنایع فرهنگی دیگر بزرگتر باشد. البته در سایر کشورهای جهان نیز چنین است به طوریکه گردش مالی صنعت چاپ در جهان حدود 800 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

وی با اشاره به واردات عظیم محصولات چاپی به کشور گفت: بر اساس مجوزهای صادر شده، در 9 ماه گذشته بیش از 600 هزار تن انواع محصولات چاپی با تیراژ تقریبی 7 میلیارد عدد وارد کشور شده‌ است. از سوی دیگر بسیاری از چاپخانه‌های کشور با کمبود سفارش مواجه هستند. آنچه‌ که در مرحله نخست به نظر می‌رسد عدم هماهنگی تجهیزات چاپی کشور با در خواست و نیاز بازار است. برای درک صحیح و رفع این نقیصه اولین گام داشتن اطلاعاتی قابل اتکا از چاپخانه‌های کشور و تجهیزات آن‌هاست.

برازش با تاکید بر ایجاد بانک اطلاعات در حوزه چاپ گفت: ایجاد این بانک اطلاعاتی خواست همه مسئولین و دست‌اندرکاران است. نبود تجهیزات سخت افزاری، نرم افزاری و امکانات ارتباطی مناسب مانع تحقق این امر شده است. امیدواریم با دستور مقام محترم وزارت این موانع رفع و اتوماسیون خدمات چاپ و طرح آمارگیری سراسری در سال جاری محقق شود. متاسفانه در نبود آمار و اطلاعات دقیق، سرمایه‌گذاری‌ها و خرید تجهیزات اغلب از روی حدس و گمان و یا رایزنی‌های محدود انجام می‌شود که منطقی به نظر نمی‌رسد.

مدیرکل دفتر چاپ و نشر با اشاره به تقویت زیرساخت‌های صنعت عنوان کرد: گام بعدی ایجاد و تقویت نظام مهندسی چاپ و بسته‌بندی و تشکیل هسته‌های علمی مشاوره و اجرای پروژه‌های چاپی است. با کمک متخصصین امیدورایم این نهادها پا گرفته و در توسعه صنعت چاپ نقش مهمی ایفا کنند.

وی ادامه داد: گام سوم کمک به تجهیز و توسعه صنعت چاپ است. این صنعت نیز مانند سایر صنایع به سرعت در حال تغییر و پیشرفت است. یکی از دلایل انبوه واردات کمبود تجهیزات مناسب و روزآمد در کشور است.

برازش عدم ارایه وام‌های کم بهره را یکی از مشکلات موجود بر سر راه تجهیز چاپخانه‌ها عنان کرد و اظهار داشت: وام‌هایی با کارمزدهای بیست درصد و بیشتر، انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری ایجاد نمی‌کند. انتظار بر این است این صنعت نیز مانند سایر صنایع و کشاورزی از تسهیلات کم‌بهره و طولانی مدت استفاده نماید. لازم به ذکر است ضعف صنعت چاپ سبب می‌شود محصولات صنعتی و کشاورزی در بسته بندی‌های نامناسب ارایه شوند و یا مشکل واردات و یا خام فروشی گسترش یابد. همچنین یکی از راه‌های کمک به این صنعت و کاهش واردات محصولات چاپی، کنترل و تنظیم ورود محصولات به کمک تعرفه‌های واردات است.

مدیرکل دفتر چاپ و نشر افزود: در ماه‌های پایانی سال‌ گذشته هنگامی که آمارهای واردات ارایه شد، نمایندگان محترم پیشنهاد اخذ تعرفه واردات محصولات چاپی را مصوب کردند. انتظار بر این است این مصوبه مجلس محترم با دقت کامل اجرا و سهم هر بخش برای رفع مشکل واردات آن مشخص شود. با توجه به آمارهای واردات و قیمت تقریبی آن‌ها، برآورد می‌شود سالانه بیش از 20 هزار میلیارد ریال محصولات چاپی به کشور وارد شود.  اگر مصوبه مزبور بطور کامل تخصیص یابد و صندوق حمایت از توسعه صنعت چاپ تشکیل شود، بخش عمده‌ای از کمک‌های لازم برای توسعه و تجهیز صنعت چاپ با دریافت وام‌های کم بهره محقق می‌شود.

وی تولید مواد اولیه صنعت چاپ را ضرورتی دیگر دانست و گفت: تولید مواد اولیه صنعت چاپ و بسته‌بندی از مسائل استراتژیک کشور است. برای مثال کمبود کاغذ در مقاطعی در کشور ایجاد بحران نمود اما با ایجاد صندوق ذکر شده تحولی در تولیدات داخلی می‌توان انتظار داشت.

برازش در پایان اظهار کرد: دوست و دشمن به هوش و استعداد ایرانیان اعتراف دارند. جوانان ایران در فناوری‌های پیچیده و نو مانند بیوتکنولوژی، نانو، هوا و فضا و هسته‌ای توانایی‌های خود را به رخ جهانیان می‌کشند. با حمایت و برنامه‌ریزی صحیح در آموزش و پژوهش در این صنعت نیز می توانیم از کشورهای پیشرو باشیم مشروط بر آنکه متحد شویم و همت کنیم و این صنعت بزرگ و گسترده را دفتری کوچک با امکاناتی محدود تصور نکنیم.

پس از سخنان برازش علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رودرروی مردم قرار گرفت و با بیان اینکه نمی توان چاپ را صرفا یک صنعت دانست، گفت: گردش مالی صنعت چاپ در جهان در حدود 800 میلیارد دلار است این در حالی است که سهم ایران از چرخه مالی حدود 3 میلیارد دلار است.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حال حاضر حدود 5 هزار واحد صنفی، صنعتی و تولیدی در عرصه صنعت چاپ فعال هستند و بیش از 50 هزار شغل در این حوزه برقرار است.

جنتی نقش اتحادیه‌ها و تشکل های صنفی را در ارتقاء صنعت چاپ یادآور شد و با اشاره به سیاست راهبردی دولت برای حمایت از فعالان بخش خصوصی در عرصه های مختلف و واسپاری امور به آنها تاکید کرد: عزم وزارت ارشاد برای حل این مشکلات جدی است.

وی از تلاش برای بازنگری از قوانین مرتبط با صنعت چاپ با هدف برطرف کردن موانع بر سر راه آن خبر داد و گفت: وزارت ارشاد از تمام ظرفیت های خود برای همکاری با تشکل های صنفی جهت حل این مشکلات استفاده خواهد کرد.

وزیر ارشاد با اشاره به انعقاد تفاهم نامه هایی با وزارت صنعت، معدن و تجارت و صندوق توسعه ملی این اقدامات را گام هایی در جهت حل مشکلات مربوط به سرمایه گذاری و زیرساختی در صنعت چاپ عنوان کرد. توسعه آموزش در صنعت چاپ و پرورش نیروی انسانی، تجهیز کتابخانه های استانی به آثار مربوط به صنعت چاپ، حمایت از نوآوری های داخلی با هدف اشتغال زایی و ایجاد بسترهای لازم برای سرمایه‌گذاری جدی در صنعت چاپ، از دیگر مواردی بود که به گفته علی جنتی در صدر برنامه‌های دفتر امور چاپ وزارتخانه متبوعش است.

جنتی همچنین تشکیل بانک جامع اطلاعات چاپ و نشر را از اولویت های دفتر چاپ و نشر این وزارتخانه ذکر کرد و گفت: به دلیل فقدان پایگاه های علمی و پژوهشی و عدم تعادل در نیازها با تقاضا، برخی چاپخانه ها با کمبود سفارش کار مواجه شدند این در حالی است که در گمرکات کشور با ورود انبوه ماشین آلات چاپی و خروج ارز از کشور روبرو هستیم. وزارت ارشاد برای رفع این مشکل هم گام‌های لازم را برخواهد داشت.

وی برپایی گردهمایی‌ها، هم اندیشی‌ها، جشنواره ها و نمایشگاه‌های حوزه چاپ را نشان دهنده توجه جدی وزارت ارشاد به صنعت چاپ و اهمیتی که این وزارتخانه برای حمایت از تشکل‌های صنفی و اتحادیه‌ها دانست و گفت: واسپاری امور حاکمیتی به این گروه ها از مواردی است که دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال آنها است.

وزیر ارشاد تاکید کردکه دولت یازدهم، واسپاری کلیه تصدی گری هایش را در حوزه های مختلفی که در اختیار دارد از جمله صنعت چاپ، به عنوان یک سیاست کلان و راهبردی دنبال می کند.

جنتی ادامه داد: همانطور که رهبر معظم انقلاب بر حمایت از تولید داخلی بخصوص صنایع دانش بنیان تاکید می کنند عزم دولت هم در حمایت از تولید داخلی جدی است و صنعت چاپ برای کشوری مثل ایران یکی از اولویت های اساسی به شمار می رود.

در ادامه این مراسم و پس از پخش فیلمی درباره پیشکسوتان این صنعت از آقایان  سید جلال حسینی لاهیجی(استان تهران)، حسن عامری شهرابی(استان تهران)، حسن قاسمی(استان تهران)، محسن مهدوی حاجی(استان تهران)، منصور حاج آخوندیان(استان تهران)، عباس لاری(استان تهران)، موسی تجلی رانکوهی(استان گیلان)، محمدعلی بهمنی(استان هرمزگان)، عبدالکریم پرتو دزفولی(استان خوزستان)، سید مسعود پیمان(استان آذربایجان) و سیروس کاشیگر (استان آذربایجان غربی)به عنوان پیشکسوتان حوزه صنعت چاپ تقدیر شد.

در ادامه این بخش از سه کارآفرین برتر نیز تقدیر به عمل آمد. آقای مهرداد گلستانیان(استان البرز)، آقای مصطفی ستاری‌فر(اصفهان) و یدالله استاد آقا(فارس) کارآفرینان مورد تقدیر بودند.

در پایان این بخش از اکبر کاظمی حیدرلو از اداره کل فرهنگ و ارشاد استان آذربایجان غربی نیز به عنوان کارشناس نمونه چاپ تقدیر به عمل آمد.

پس از مراسم تقدیر از پیشکسوتان علی نیکو سخن رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران ضمن پرداختن به مشکلات پیش روی این صنعت گفت: چندسالی است که در شهریور ماه به مناسبت روز ملی صنعت چاپ علیرغم همه محدودیت‌ها و کمبودهای موجود فرصتی برای تبادل نظر و تشریک مساعی در حوزه‌های گوناگون فراصنعت چاپ فراهم شده است که ضمن تجلیل از گروهی از پیشکسوتان، فعالان این صنعت نیز بتوانند از این رهگذر خواست‌ها و داشته‌های خود را به اطلاع مسئولان و متولیان امر برسانند.

وی اضافه کرد:رهبر انقلاب سال 93 را بعنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامیدند که این انتخاب هوشمندانه تکالیف فراوانی را فراروی مسئولان امر در بخش‌ها و حوزه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی قرار می‌دهد که در این میان صنعت چاپ به عنوان نقطه تلاقی اقتصاد، صنعت، فرهنگ و هنر حائز اهمیت و از اعتبار و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

نیکوسخن ادامه داد: صنعت چاپ زیربنای اصلی فرهنگ و هنر است و ما امسال در حالی چهاردهمین سالروز ملی صنعت چاپ را برگزار می‌کنیم که این صنعت علیرغم توانمندی‌های فراوان هنوز با انبوهی از مشکلات و کاستی‌ها دست و پنجه نرم می‌کند.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران گفت: اعمال سلیقه‌ای برخی از کارگزاران در خصوص مالیات بر درآمد، مالیات بر ارزش افزوده، بیمه، شهرداری، چند برابر شدن هزینه‌ها با اجرای هدفمندی یارانه‌ها ، رکود کاری و کمبود شدید نقدینگی و فرسودگی دستگاه‌‌ها بخشی از مشکلاتی است که عدم توجه دستگاه‌های مسئول در پوشش و جبران این هزینه‌ها و نقیصه‌ها بار معضلات چاپ را سنگین تر کرده است.

وی اضافه کرد: کماکان دولت، چاپ را به مثابه یک صنعت به رسمیت نمی‌شناسد و همین امر موجبات عدم توسعه و نزول بهره‌وری مناسب را نزد فعالان این صنعت پدیدی آورده است.

نیکوسخن بیان کرد: شاید نخستین مشکل فعالان حوزه چاپ در ایران را بتوان سردرگمی این صنعت بین صنعت و فرهنگ دانست. ایثارگران صنعت چاپ از یک سو هیچ امتیازی از حمایت‌های صنعتی دریافت نمی‌کنند و از سوی دیگر از حداقل حمایت‌های فرهنگی نیز بی‌بهره هستند که به عنوان نمونه می‌توان به مسئله معافیت مالیاتی کلیه فعالیت‌های فرهنگی موضوع بند (ل) ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم اشاره کرد.

وی افزود: البته باعث خوشحالی است که در سال جاری در سایه تدابیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور فرهنگی، همکاران ناشر کشور توانستند از این امتیاز برخوردار شوند اما چاپخانه‌داران همچنان در پیچ و خم‌های کلامی و انشایی گرفتار هستند و با جابجایی یک ویرگول و اعمال سلیقه برخی از متولیان امور مالیاتی، تاکنون نتوانسته‌اند از این امتیاز بهره‌مند شوند.

به گفته این چاپخانه‌دار، در اینجا این سئوال مطرح است که آیا این امکان نباید برای خادمان اصلی فرهنگ کشور فراهم آید؟ بخاطر داشته باشیم که فرهنگ و نشر بدون صنعت چاپ و معنا و هویت خویش را از دست می‌دهد چرا که چاپ ستون اصلی خیمه فرهنگ است پس بهتر است مسئولان بیاندیشند و با برنامه‌های مدون، براساس قانون ، چاپخانه داران را هم که در فرایند تولید کتاب نقش اساسی دارند، مشمول این قانون کنند.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران با اشاره به وزیر ارشاد و مظلوم خواندن صنعت چاپ، گفت: از دیگر مشکلاتی که طی سالهای متمادی نفس فعالان صنعت چاپ کشور را به شماره انداخته و تعدادی از آنان را در آستانه غیر فعال شدن قرار داده است، موضوع چاپخانه‌های دولتی و شبه دولتی است، این چاپخانه‌ها علاوه بر اینکه سفارشات واحدهای تابعه را انجام می‌دهند به رقابت غیر منصفانه با بخش خصوصی می‌پردازند؛ از محل بیت‌المال هزینه می‌کنند و با ورود به بازار کار، بخش خصوصی را از گردونه رقابت و ادامه حیات محروم می‌کنند.

وی اضافه کرد: از آنجا که یکی از شعارهای اصلی دولت تدبیر و امید ایجاد رونق در فضای کسب و کار است، امید می‌رفت اقدامات موثرتری در این حوزه به انجام برسد. چرا که اکنون پس از گذشت یک سال هنوز شاهد عملکرد در خور توجه دراین عرصه نیست به همین منظور بار دیگر بر لزوم تدبیر عاجل و جامع در این زمینه تاکید کرده و امیدواریم متولیان امر در بدنه دولت به این مشکل عنایت ویژه‌ای داشته باشند و برای تحقق پیام رهبری تلاش کنند.

این پیشکسوت صنعت چاپ عنوان کرد: متاسفانه موسسات و نهادهای اعتباری کمترین توجه و اهتمامی نسبت به صنعت چاپ کشور نداشته و ندارند، اعطای تسهیلات بانکی با بهره‌هایی تا 30 درصد به هیچ وجه برای واحدهای صنعتی از جمله واحدهای صنعت چاپ توجیه اقتصادی نداشته و نمی‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

وی ادامه داد: به یاد داشته باشیم اعطای این نوع وام‌ها و تسهیلات باعث بالا رفتن رقم بدهی‌های معوقه بانکی خواهد شد، رویکرد این‌چنینی  تحت هیچ شاریطی نمی‌تواند از تولید و توسعه صنعتی حمایت کند، همچنین اعطاء تسهیلات با بهره پایین یکی از ضروریت حمایت از صنایع بویژه صنعت چاپ است.

نیکوسخن با اشاره به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: شاید یکی از مهمترین مشکلات صنعت چاپ را بتوان در غیبت یک متولی مشخص و مقتدر در بدنه دولت عنوان کرد در حالی که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، صنعت چاپ در زمره 5 صنعت برتر از جنبه‌های مختلف اشتغالزایی، ارزش بازار سرمایه، گردش مالی و تولید ناخالص ملی محسوب می‌شود و ارزش گردش مالی جهانی آن رقمی بالغ بر 865 میلیارد دلار برآورد می‌شود که متأسفانه در کشور ما جایگاهی فرعی و حاشیه‌ای به آن داده شده است.

این پیشکسوت صنعت چاپ بیان کرد: به نظر می‌رسد حداقل باید یک معاونت برای این صنعت فراگیر در نظر گرفته شود، طبیعتاً کسانی که تاکنون مسئولیت چاپ و نشر وزارت ارشاد را برعهده داشته‌اند تمام تلاش خودرا مبذول کرده‌اند تا از این صنعت حمایت کنند اما به دلیل جایگاه و ظرفیت سازمانی این امکان تاکنون فراهم نشده است.

نیکوسخن اقدام مدیرکل چاپ و نشر وزارت ارشاد را در جهت کاهش واردات محصولات چاپی از طریق تعرفه‌های گمرکی بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: صنعت چاپ ایران سرگردان و حیران میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت است که این نابسامانی باید مرتفع شود.

وی افزود: به طور طبیعی نمی‌توان انتظار داشت که وزارت ارشاد بتواند در حوزه‌های صنعتی ورود کرده و از صنعت چاپ حمایت‌های شایان توجهی داشته باشد چرا که باید بخش سخت افزاری و صنعتی چاپ به دستگاه‌های صنعتی کشور منتقل شود تا حمایت‌هایی که سایر صنایع از آن بهره‌مند می‌شوند صنعت چاپ نیز از آن بهره‌مند شوند.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران گفت: صادرات محصولات چاپی و حضور فعالان و صنعتگران ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی یکی از ظرفیتهای بالقوه‌ای است که در صنعت چاپ کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: به طور مشخص عرضه محصولات چاپی در کشورهای اسلامی، حوزه خاورمیانه و کشورهای CIS و جنبش غیر متعهدها از جمله مواردی است که در صورت رفع مشکلات ساختاری، صنعت چاپ می‌تواند در توسعه و بهره‌وری بالاتر صنایع و صادرات کشور ایفاگر نقش مهم و قابل اتکایی باشند.

  در ادامه مهندس منصوری مدیرعامل شرکت چاپ بانک ملی ضمن ایراد سخنانی کوتاه درباره جایگاه گفت: شکل چاپ تغییر کرده است. باید برای پیشرفت صنعت چاپ به نوآوری‌ها و ضروریات این صنعت توجه کرد.

در این مراسم دو گروه موسیقایی(گرون مسیحا و گروه ناشنوایان دستان گویا) به اجرای موسیقی سنتی و نغمه‌های محلی پرداختند.

در این مراسم و در دو بخش(ابتدای ورود و در تنفس میان برنامه) از میهمان با میوه و انواع نوشیدنی و شیرینی پذیرایی شد.

از دیگر بخش‌های این مراسم پخش دو کلیپ بود. ساخت این دو کلیپ در  جلسات متعدد، بررسی‌ و کارشناسی شد و پس از تصویب ساخت با هنرمندان و کارگردانان حوزه مستندسازی مشورت و در نهایت سفارش آن داده شد.

کلیپ اول در راستای بررسی وضعیت چاپ  ایران، اهمیت و تاثیر آن بر سایر صنایع بود. این کلیپ ده دقیقه‌ای با استفاده از نظرات آقایان علی جنتی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر و وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، حداد عادل نماینده مجلس شورای اسلامی، صالحی معاون فرهنگی، سالک رئیس کمیسیون فرهنگی و ... تهیه شده است.

فیلم دوم نیز از زندگی پیشکسوتان صنعت چاپ و خاطرات آنان از سال‌ها کار در این حوزو تهیه شده بود. این فیلم که با انجام سفرهای معتدد به استان‌های محل اقامت پیشکسوتان ساخته شد، مروری بود کوتاه بر زندگی، کار و آثار  پیشکسوتان. در این فیلم خاطرات شنیدی، وضعیت صنعت چاپ در سال‌های گذشته و حال حاضر از زبان پیشکسوتان بازگو شد.

پخش این دو فیلم با استقبال حاضران مواجه شد.

در حاشیه این جشنواره، نمایشگاهی از کتاب‌های تخصصی حوزه چاپ و نشر نیز برگزار شد.

همچنین موسسات و چاپخانه‌های مختلف کشور هدایای نفیسی از تولیدات خود را به شرکت‌کنندگان در جشنواره ارائه کردند.