مراسم و برنامه های دهمین دوره جشنواره صنعت چاپ

دبیرخانه دائمی جشنواره صنعت چاپ

جشنواره صنعت چاپ با هدف بررسی وضعیت چاپ در ایران و جهان، گسترش ارتباطات میان بخشی، شناسایی و معرفی قابلیت‌های صنعت چاپ کشور و تقویت روابط بین‌المللی راه‌اندازی شده است. اولین دوره جشنواره صنعت چاپ در سال 1377 و همزمان با نمایشگاه بین‌المللی کتاب برگزار شد. دورهای بعدی جشنواره هر ساله در هفته منتهی به یازده شهریور

 برگزار می‌شود. با مستقل شدن جشنواره و تشکیل گروه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی، جشنواره گسترش قابل توجهی پیدا کرد و سرانجام در سال 1387 و با راه‌اندازی دبیرخانه دائمی جشنواره صنعت چاپ فاز تازه‌ای در برگزاری این جشنواره کلید خورده و این فعالیت به یکی از برنامه‌های ثابت و جاری در طول سال تبدیل شد.

در سال 89 و با توجه به یک دهه تجربه در برگزاری این جشنواره، تغییرات گسترده‌ای در مراسم و نحوه برگزاری جشنواره ایجاد شد تا از تمام توانمندی‌های صنعت چاپ استفاده شود. یکی از تغییرات عمده تعامل با اتحادیه‌ها و صنوف مرتبط با چاپ جهت پربار شدن برنامه‌ها این جشنواره بود.

جشنواره صنعت چاپ در سال 1389 با سرفصل‌های زیر برگزار شد:

 

1 – بزرگداشت روز ملی صنعت چاپ :

روز ملی صنعت چاپ یکشنبه 14 شهریور ماه 89 در تالار وحدت و بارویکرد تجلیل از پیشکسوتان منتخب سراسر کشور در حوزه چاپ و واحدهای وابسته با حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، معاون امور فرهنگی ، روسای اتحادیه‌ها و تشکل‌های صنفی، مدیران سازمان توسعه تجارت ایران و جمعی از دست اندرکاران و پیشکسوتان صنعت چاپ برگزار شد.

اولین بخش این مراسم رونمایی از پوستر اولین دوره مسابقه چاپ مصحف شریف بود. این مراسم با حضور محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و بهمن دری معاون امور فرهنگی برگزار شد.

از دیگر برنامه‌های این مراسم سخنرانی محمد حسینی،  بهمن دری و مدیر دفتر کمک‌های تجاری سازمان توسعه تجارت بود. در بخش دیگری از این مراسم مستندی از فعالان حوزه چاپ نمایش داده شد. در بخش پایانی این مراسم ضمن تقدیر از پنج پیشکسوت حوزه چاپ، هدایایی به آنان تقدیم شد.

 

2 – مسابقات فر هنگی و ورزشی

مسابقات ورزشی این دوره شامل دو برنامه کوهنوردی و مسابقات فوتسال بود.  این مسابقات که هر ساله و به قصد بالا بردن روحیه کارگران و ایجاد نشاط برگزار می‌شود با  مسابقات کوهنوردی آغاز شد. گروه 25 نفره کوهنوردی در 15 مرداد، از دربند صعود خود را آغاز  و به فتح قله توچال ختم شد. در این مسابقه کارکنان و مدیران واحدهای چاپی و واحدهای وابسته، اعضاء هیئت مدیره اتحادیه‌های صنف چاپ و جمعی از کارکنان دفتر امور چاپ حضور داشتند

در مسابقات فوتسال نیز 15 تیم در سه روز به رقابت پرداختند که در نهایت تیم‌های چاپ تک، تیم اتحادیه چاپخانه داران تهران و  چاپخانه نامی نقش مقام‌های اول تا سوم را کسب کردند. جوایز تیم‌های برگزیده در مراسم جشن بزرگ کارگران اعطا شد.

 

3 – جشن بزرگ کارگران صنعت چاپ

مراسم پنجمین جشن بزرگ کارگران صنعت چاپ روز پنج شنبه  18 شهریور ماه همزمان با شب عید فطر با حضور جمعی از کارگران صنف چاپ و خانواده‌های آنان و جمعی از مسئولین دفتر امور چاپ در تالار وزارت کشور برگزار شد.

در این مراسم برنامه‌های جذاب و متنوعی با هدف ایجاد فضایی پر نشاط و همچنین تقدیر از کارگران و فعالان حوزه صنعت چاپ برگزار شد. اعطای جوایز برندگان مسابقات ورزشی بخش دیگری از برنامه‌های این جشن بود.

 

4 – مسابقات بین المللی چاپ مصحف شریف

مسابقات بین‌المللی چاپ مصحف شریف  که برای نخستین بار در دهمین دوره جشنواره صنعت چاپ برگزار شد شامل سه بخش بود؛

1-4) جلسه توجیهی و جلسات هماهنگی با نهادها و سازمان‌ها دست اندرکار چاپ مصحف شریف

2-4) برنامه جنبی

3        -4) مراسم پایانی

 

1-4)                      جلسه توجهی و جلسات هماهنگی

جلسه توجیهی با حضور بخشی از فعالان حوزه چاپ مصحف شریف و با هدف لزوم توجه به کیفیت و رعایت استانداردهای لازم، در روز اول شهریور و همزمان با نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در مصلی تهران برگزار شد.

پس از برگزاری این جلسه، نشست‌های تخصصی به قصد تعیین ملاک‌های داوری و همچنین نحوه برگزاری این مراسم انجام و طی آن در خصوص برگزاری بخش‌های مختلف و همچنین اطلاع رسانی در روزنامه عرب زبان و انگلیسی زبان کشورهای مختلف تصمیم گرفته شد.

 

2-4)                      برنامه جنبی

در کنار برگزاری مسابقه بین‌المللی مصحف شریف مراسم دیگری شامل برگزاری نمایشگاه آثار منتخب و ارسالی به دبیرخانه مسابقات همزمان با مراسم پایانی در فرهنگسرای نیاوران و برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان های: کارگاه آموزشی ویژگی‌های چاپ مصحف شریف، کارگاه آموزشی کاغذهای ویژه مصحف شریف و کارگاه آموزشی صحافی در قرآن برگزار شد.

 

3-4) مراسم پایانی

مراسم پایان مسابقات بین‌المللی مصحف شریف با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای هیئت مدیره اتحادیه‌های چاپخانه‌داران، لیتوگرافان، صحافان و مهمانان خارجی در روز 18 آبان در فرهنگسرای نیاوران برگزار و طی آن جوایز برگزیدگان اعطا شد.

در بخش اول این مسابقه 370 اثر ارسالی(60 اثر از کشورهای عربستان، هند، آمریکا، انگلستان، پاکستان، الجزایر، آلمان، اردن، مصر، سوریه، ترکیه و لبنان ارسال شده بود)، داوری و 104 اثر به دور دوم راه یافت و از بین این 104 اثر برندگان در هشت گروه انتخاب شدند.

 

 

 5 – همایش تجلیل ار ایثار گران و شهدای صنعت چاپ:

دومین همایش و اولین یادواره تجلیل از خانواده شهدا و ایثارگران صنعت چاپ با حضور سرپرست دفتر امور چاپ، رئیس بنیاد شهید تهران بزرگ، روسای اتحادیه‌های چاپ و خانواده شهدا و ایثارگران صنعت چاپ کشور، در تاریخ 22 آذر ماه مصادف با هفتم ماه  محرم در موزه بنیاد شهید برگزار شد.

در این همایش علاوه بر سخنرانی سرپرست دفتر امور چاپ و رئیس بنیاد شهید تهران بزرگ، مراسم مذهبی و خاطره گویی از دوران جنگ ایران و عراق نیز برگزار شد.

در پایان مراسم مدعوین و مسئولین از نمایشگاه عکس که به همین منظور ترتیب داده شده بود، بازدید به عمل آوردند.

 

6 – نشست‌های  تخصصی و کارگاه‌های آموزشی :

در دهمین دوره  جشنواره صنعت چاپ، و با همکاری اتحادیه‌های مرتبط، هفت سمینار به شرح زیر برگزار شد:

1-6) مدیریت پروژه های چاپی؛ مجر ی: انجمن حمایت از توسعه صنعت چاپ، تاریخ 27/10/89

2-6) کارگاه آموزشی ابزار کنترل کیفیت در صنعت چاپ؛ مجری: اتحادیه لیتوگرافان، تاریخ 28/10/89 

3-6) گردش کار دیجیتال در واحدهای چاپی؛ مجری: انجمن چاپ دیجیتال، تاریخ 29/10/89

4-6) مدیریت در واحدهای چاپی؛ مجری: تعاونی چاپخانه‌داران تهران، تاریخ 2/10/89

5-6) مدیریت کنترل کیفیت در چاپ؛ مجری: اتحادیه چاپخانه‌داران تهران، تاریخ 3/10/89

7-6) محاسبه مواد و برآورد هزینه‌ها؛ مجری: تعاونی لیتوگرافان، تاریخ 4/10/89

8-6) کارآفرینی؛ مجری: اتحادیه صادر کنندگان صنعت چاپ، تاریخ 10/11/89

 

7 – همایش تجلیل از دانش آموختگان صنعت چاپ

سومین همایش تجلیل از دانش آموختگان صنعت چاپ روز دوشنبه اول آذرماه در فرهنگسرای شفق برگزار شد. در این مراسم محمد حسین قاسمی افشار به عنوان استاد پیشکسوت انتخاب و توسط مدیران ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و روسای اتحادیه‌های صنعت چاپ مورد تقدیر قرار گرفت.

8 – مسابقات تخصصی آثار چاپی

دهمین دوره مسابقات تخصصی جشنواره صنعت چاپ با حضور سید محمد حسین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهمن دری معاون فرهنگی وزیر ارشاد، جمعی از صنعتگران عرصه چاپ و نشر کشور و روسای اتحادیه‌های مرتبط با چاپ و واحدهای وابسته در بعداز ظهر چهارشنبه 4 اسفند 89 در مجموعه برج آزادی تهران به مراسم خود پایان داد.

در این دوره 1700 اثر در سه گروه و 26 زیر گروه به دبیرخانه مسابقات ارسال شد که در مرحله نخست داوری، نیمی از آثار به مرحله نهایی داوری راه یافت.

 داوران که متشکل از 38 کارشناس خبره  و اساتید برجسته‌ی این رشته بودند آثار ارسالی را در 3 گروه اصلی مدیریت پروژه‌های چاپی، فرآیند و روش‌های چاپی و کارآفرینی ودر 26 زیر گروه ، مورد بررسی قرار دادند.

داوران پس از برگزاری ده‌ها نشست در گروه‌های تخصصی، 36 نفر را در بخش‌های مختلف برگزیدند. جوایز و لوح‌های تقدیر برگزیده‌گان طی مراسمی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور فرهنگی، ریاست هییت داوران و دبیر جشنواره اعطا شد.

آثار چاپی منتخب در سازمان توسعه تجارت ایران به طور دائمی نمایش داده می‌شوند.

 

      9. مراسم تجلیل از بانوان صنعت چاپ

دومین همایش بانوان صنعت چاپ عصر سه شبنه بیست و سوم فروردین با حضور بهمن دری معاون فرهنگی وزیر ارشاد، یوسف افراش سرپرست دفتر امور چاپ، روسای اتحادیه‌ها و تشکل‌های صنفی مرتبط با چاپ، زهرا جلیل‌ ثانی رییس شورای بانوان صنعت چاپ کشور و فعالان صنعت چاپ در پژوهشگاه فرهنگ و هنر برگزار شد. حاضران در این همایش طی سخنانی به ارزیابی حضور بانوان در صنعت چاپ کشور پرداختند و با مغتنم شمردن نقش بانوان در این صنعت از ثلاش‌های ارزنده آنان تقدیر کردند.

با برگزاری این همایش به عنوان آخرین برنامه و اختتامیه جشنواره دهم، رسماً این جشنواره به کار خود پایان داد.