برنامه های دوازدهمین دوره جشنواره صنعت چاپ

مراسم و برناهه های دوازدهمین دوره جشنواره صنعت چاپ

جشنواره صنعت چاپ همه ساله و با هدف بررسی وضعیت چاپ در ایران و جهان، گسترش ارتباطات میان بخشی، شناسایی و معرفی قابلیت‌های صنعت چاپ کشور و تقویت روابط بین‌المللی برگزار می‌شود. در نیمه نخست سال جاری سه برنامه از برنامه‌های متعدد جشنواره صنعت چاپ برگزار شد.

جشنواره صنعت چاپ همانند سایر برنامه‌ها نیازمند مجموعه های از فعالیت هاست که قبل از شروع جشنواره مقدمات آن فراهم می آید به نحوی که در ضمن این فعالیت ها، در عین حال که رئوس برنامه ها و اعتبارات مربوط به برگزاری هر یک از آنها مورد بحث و بررسی قرار می گیرد . تلاش وافری در جهت رفع نواقص و کاستی های جشنواره های قبلی طی نشست های نقد و بررسی به عمل می‌آید.

شورای سیاستگذاری متشکل از مشاورین محترم معاونت فرهنگی، سرپرست دفتر امور چاپ و مدیر عامل شرکت تعاونی کارآفرینان فرهنگ و هنر می باشد در این شورا طی برگزاری جلساتی برنامه‌های جشنواره، طرح و مصوب می‌گردد به طوری که چگونگی برگزاری آنها و ‌هزینه های مورد نیاز هر برنامه فراخور گستردگی و اجرای آنهاست.

سپس دبیرخانه دائمی جشنواره صنعت چاپ پس از دریافت مصوبات هر برنامه ،‌با برگزاری جلساتی با حضور سرپرست دفتر امور چاپ،‌ معاونت پشتیبان و مالی جشنواره‌ها و مسئول دبیرخانه جشنواره، به طور دقیق تری به نحوه اجرای هر برنامه با عنایت به اعتبار مورد تصویب، پرداخته و باهمکاری مجری هر طرح ( که قبل از تشکیل جلسات شورای سیاست گذاری جشنواره طرح توجهی برنامه مورد نظر را ارائه نموده و در شورای سیاستگذاری مطرح و تصویب شده ) ،‌جدول زمانبندی برنامه مورد نظر را تنظیم می نمایند و برنامه را گام به گام پیش برده تا به اجرا  منتهی شود.

با عنایت به توضیح اجمالی که در خصوص برنامه های جشنواره صنعت چاپ ارائه گردید . به اطلاع می رساند که در سال جاری که مصادف با دوازدهمین جشنوراه صنعت چاپ می باشد تا کنون سه برنامه مصوب و اجرا گردیده که از جمله جشن بزرگ کارگران مورخ 23/6/1391، همایش تجلیل از دانش‌آموختگان صنعت چاپ مورخ 13/4/91 و دومین یادواره ایثارگران صنعت چاپ 27/3/91 را می‌توان نام برد.

چهارمین همایش تجلیل از دانش‌آموختگان

هر ساله و برای تاکید بر آموزش در صنعت چاپ همایش تقدیر از دانش آموختگان صنعت چاپ برگزار می‌شود. در این مراسم ضمن ارائه گزارشی اجمالی از فعالیت دفتر امور چاپ در حوزه آموزش، برترین‌های حوزه‌های مختلف آموزش صنعت چاپ معرفی و از آنان تقدیر به عمل می‌آید. از بخش‌های دیگر این برنامه تقدیر از پیشکسوتان صنعت چاپ است. امسال در این بخش از محمد عطایی فرد تقدیر به عمل آمد. این مراسم سه‌شنبه 12 تیرماه در محل پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری برگزار شد. 

هفتمین جشن بزرگ کارگران

هفتمین جشن کارگران صنعت چاپ، پنج شنبه 23 شهریور سال 91 در تالار وزارت کشور برگزار شد. این جشن که با هدف ایجاد ساعاتی خوش برای زحمتکشان عرصه چاپ و خانواده‌هایشان برگزار می‌شود، امسال نیز توانست با برنامه‌های شاد و مفرح ساعات خوشی را برای کارگران این صنف رقم بزند. دعوت از بازیگران محبوب سینما و تلویزیون، اجرای زنده آهنگ‌های روز و برنامه‌های نمایشی از جمله برنامه‌های متنوع این مراسم بود.

یادواره ایثارگران صنعت چاپ

دومین یادواره ایثارگران صنعت چاپ روز شنبه 27 خردادماه 91 در محل موزه شهدای بنیاد شهید انقلاب اسلامی و با همکاری برخی از صنوف برگزار شد. در این نشست که با حضور بهمن دری معاون فرهنگی وزارت ارشاد. علی فاضیلی رییس مجمع امور صنفی صنوف تولیدی و خدمات فنی، علی صمیمی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران، یوسف افراش سرپرست دفتر امور چاپ، روسا و اعضای اتحادیه‌های مرتبط با حوزه چاپ برگزار شد، از ایثارگران اهل چاپ و خانواده شهدا صنعت چاپ تقدیر و تجلیل شد.

کنفرانس ملی مدیریت کیفیت

صنعت چاپ با گردش مالی بالای خود، همواره نگاه سرمایه‌گذاران و برنامه‌ریزان صنعتی را به خود جلب کرده است و این کار سرمایه‌گذاری و رقابت در این عرصه را بسیار مشکل می‌کند. یکی از نکات مهم رقابت در عرصه چاپ توجه به کیفیت آثار چاپی است. با ارائه کیفیت خوب علاوه بر جلوگیری از خروج ارز و عدم سفارش کالا به واحدهای تولیدی خارج از کشور، می‌توان بخشی از بازار منطقه‌ای را نیز بدست آورد. از این رو و برای آشنایی بیشتر دست اندرکاران حوزه چاپ با مفهوم کیفیت و راه‌های ارتقاء آن، دومین کنفرانس ملی مدیریت کیفیت در چاپ از تاریخ 24 تا 28 تیرماه در پژوهشکده هنر و معماری جهاد دانشگاهی، سرای اهل قلم و دانشگاه هنر برگزار شد. این کنفرانس در دوازده سرفصل زیر و توسط اساتید و کارشناسان مربوطه ارائه شد:

1.     چاپ و نشر

2.     چاپ و گرافیک

3.     چاپ و آموزش

4.     چاپ و کاربردهای امنیتی

5.     چاپ و بسته بندی

6.     چاپ و مدیریت

7.     چاپ و تبلیغات تجاری

8.     چاپ و دانشجو

9.     چاپ و تشکل های صنفی

10. چاپ و نشریات تخصصی

11. چاپ و کنترل کیفیت

12. چاپ و رویدادها

مسابقات تخصصی یازدهمین دوره جشنواره صنعت چاپ

به قصد ایجاد رقابت و نیز نمایش توانمندی صنایع چاپ ایران، هر ساله مسابقه‌ای تحت عنوان مسابقات تخصصی جشنواره صنعت چاپ برگزار ‌می‌شود که طی آن آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره بررسی و برگزیدگان در روز صنعت چاپ معرفی می‌شوند.

در سال 91 این مسابقات به سه گروه زیر با زیرشاخه‌های متعدد تقسیم شد.

1.     فرایندها و روش‌های چاپی

1-1.          پیش از چاپ افست

1-2.          افست ورقی

1-3.          افست رول

1-4.          فلکسو گرافی

1-5.          روتوگراور

1-6.          اسکرین و پد

1-7.          صحافی

1-8.          چاپ دیجیتال(عرض بزرگ)

1-9.          چاپ دیجیتال(اداری – صنعتی)

1-10.      عملیات تکمیلی

 

2.     مدیریت پروژه‌های چاپی

2-1. انتشارات و گاه شمار

2-2. چاپ‌های تبلیغاتی و اطلاع رسانی

2-3. بسته‌بندی‌های سلولوزی و جعبه‌ها

2-4. لیبل‌ها

2-5. چاپ‌های ویژه

3.     مسابقات دانشجویی

3-1. تحلیل بسته‌بندی‌های موجود در بازار

در مرحله اول  1700 اثر شرکت داده شده در مسابقات توسط چهل داور بررسی و 400 اثر بعنوان آثار برتر به مرحله بعد راه پیدا کرده‌‌اند. از بین این آثار، در هر بخش سه اثر برگزیده و در روز صنعت چاپ اعلام و لوح تقدیر به پدیدآورندگان آثار برتر اهدا خواهد شد.

 

دوره ‌آموزشی خبرنگاران

اردوی یک روز "آموزش و آشنایی اصحاب رسانه با صنعت چاپ" با اهداف زیر در تاریخ 20/12/91 برگزار شد:

1.     آشنایی اصحاب رسانه با صنعت چاپ و به تبع آن ایجاد تصویری صحیح‌تر از حوزه صنعت چاپ در بین عموم

2.     مطرح کردن مسائل و مشکلات پیش روی صنعت چاپ توسط کارشناسان و مسولان واحدهای چاپی در حضور نمایندگان رسانه

3.     آشنایی اصحاب رسانه با گستره صنعت چاپ و حوزه‌های مختلف تحت پوشش و تاثیر گرفته از این صنعت

در ابتدای این اردو خبرنگاران به چاپخانه «چاپ صنوبر»، واقع در میدان شهدا رفته و با مراحل طراحی، آماده سازی پیش از چاپ، چاپ و  صحافی آشنا شدند. محمد نیک پوشش مدیر داخلی این چاپخانه ضمن توضیح درباره مراحل انجام شده از مرحله قبول سفارش تا خروج محصول از چاپخانه درباره محصولات این چاپخانه گفت: این چاپخانه از بخش لیتوگرافی تا صحافی را تحت پوشش قرار می‌دهد و بیش از 30 سال است که از افتتاح آن نیز می‌گذرد.

وی اضافه ‌کرد: در چاپخانه «چاپ صنوبر» مجلات رنگی و سررسید تولید می‌شود یعنی در این چاپخانه حدود 40 مجله، بروشور با ظرفیت کاری روزانه 8 تا 30 پالت منتشر می‌شود.

خبرنگاران پس از بازدید از چاپخانه صنوبر به چاپخانه آپادانا واقع در جاده مخصوص کرج رفتند. اولین بخش از چاپخانه که مورد بازدید قرار گرفت انبار محصولات چاپخانه بود. در این بخش خبرنگاران با محصولات چاپ شده و نحوه نگهداری آن آشنا شدند. بخش بعدی چاپخانه مرکز تهیه رنگ آن بود. سپس بازدید از چاپخانه و خط تولید لیبل آن آغاز شد. در انتهای این دیدار مدیرعامل شرکت چاپ آپادانا خبرنگاران را به بازدید از کارگاه تولیدی دستگاه‌  برش رول دعوت کرد. وی ضمن نمایش ماشین برش رول ساخته شده گفت: اگر حمایت جدی از ما صورت پذیرد می‌توان این ماشین را به تولید انبوه رساند.

بخش سوم اردوی یک روز، بازدید از چاپخانه پردازش تصویر رایان بود. در ابتدای این بخش و پس از صرف نهار، خبرنگاران در نشست خبری با حضور احمد علمشاهی مدیرکل دفتر امور چاپ شرکت کردند. در ابتدای این بخش احمد علمشاهی به سولات اهالی رسانه‌ها پاسخ گفت  و از راه‌اندازی غرفه ویژه «چاپ و نشر» و رونمایی از سند چشم‌انداز چاپ در نمایشگاه کتاب سال آینده خبر داد.

پس از گفتگوی خبری بازدید از چاپخانه پردازش تصویر رایان آغاز شد. در این بخش خبرنگاران علاوه بر بازدید از بخش‌های مختلف چاپخانه فرصت مصاحبه با کارگران این چاپخانه را پیدا کردند.