به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • اخبار

35 فعال صنعت چاپ در استان کهیگیلویه و بویر احمد تجلیل شدند

35 فعال صنعت چاپ در استان کهیگیلویه و بویر احمد تجلیل شدند
در آئین تجلیل از فعالان صنعت چاپ استان مسولین چاپخانه های استان کهگیلویه وبویراحمد مشکلات خود را بیان کردند و در پایان از برگزیدگان استان تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دومین آیین تجلیل از فعالان صنعت چاپ استان کهگیلویه وبویراحمد با حضور مسوولانی استان و ۴۵ مدیر مرکز چاپ استان روز سه‌شنبه(28 شهریورماه) برگزار شد.

رضا خردمند معاون اداره‌کل فرهنگ و ارشاد استان کهگیلویه و بویراحمد، بابیان اینکه ۴۶ چاپخانه افست و دیجیتال در سطح استان کهگیلویه وبویراحمد وجود دارد، اظهار کرد: از این تعداد ۴۲ چاپخانه از اداره کل ارشاد استان مجوز دریافت کرده‌اند و سال گذشته برای ۱۴ چاپخانه دیگر در استان مجوز صادر شد.

خردمند بابیان اینکه تداخل صنفی یکی از مشکلات صنعت چاپ در استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می‌رود، گفت: برخی با چاپ عکس‌های رنگی و کپی رنگی‌ها در امور صنفی چاپ دخالت می‌کنند و همچنین افرادی در زیرزمین‌ها کار چاپ را انجام می‌دهند که این نوعی تخلف محسوب می‌شود.

وی افزود: چاپخانه‌ها در استان ساماندهی و مجوزدار می‌شوند، مدیران صنعت چاپ باید در سامانه اتحادیه صنعت چاپ ثبت‌نام کنند و اتحادیه خود را تشکیل دهند.

خواسته‌های اهالی صنعت چاپ استان

در ادامه این مراسم مسئولان صنعت چاپ استان در دومین آئین تجلیل از فعالان صنعت چاپ استان مهمترین مشکلات و راه کارهای خود را بیان کردند.

"ساعد نظری"، مسئول چاپخانه زاگرس یاسوج نیز در این همایش با بیان اینکه بخش عمده‌ای از کار چاپ استان به خارج از استان می‌رود، گفت: مهمترین مشکل صنعت چاپ استان کهگیلویه و بویراحمد انجام کارهای چاپ مورد نیاز استان در سایر استانها و خارج از استان است در حالی که کارهای چاپ انجام شده در استان باقیمت مناسب و کیفیت بالاست .

وی افزود: مسئولان باید برای نوسازی ماشین آلات و دستگاهها و تجهیز چاپخانه های استان اقدامات جدی انجام دهند.

"محمود رستگار"، مسئول چاپخانه ملت یاسوج نیر گفت: ٢٠ سال است که در زمینه صنعت چاپ فعالیت می کنم اما تاکنون یکی از مسئولان سراغی از ما نگرفته که بیاید و از نزدیک با مشکلات این قشر زحمت کش آشنا شود.

"محمدرضا زمانی"، مسئول چاپخانه میلاد دهدشت نیر گفت: باید مجوز چاپخانه به کسانی داده شود که اهلیت این صنعت را داشته باشند و بعلت اینکه مجوز ها به افرادی که اطلاعی از چاپ و چاپخانه ندارند واگذار می شود، چاپخانه های سابقه دار در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند و کارگران آنها در حال بیکار شدن هستند.

رضایی ، مسئول چاپخانه دهدشت نیر گفت کار در صنعت چاپ و چاپخانه زیان آور است و باید جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب شود اما بیمه ما سخت و زیان آور نیست که از مسئولان و متولیان امر تقاضای بررسی و رفع این مشکل را داریم.

وی افزود: فعالان صنعت چاپ استان نمی دانند زیر نظر فرهنگ و ارشاد اسلامی یا سایر دستگاهها از جمله اتاق اصناف هستند و باید برای این مشکل نیز تدبیری صورت گیرد.

"مسعود اسد پور"، مسئول چاپخانه بنر فرهیختگان نیز با بیان اینکه صنعت چاپ استان کهگیلویه و بویراحمد به خصوص شهر یاسوج نیازمند ساماندهی جدی است، گفت: چاپخانه های استان سالانه در حال ضرر اند و سرمایه در گردش ندارند که نیاز به حمایت و تقویت از سوی مسئولان هستند.

وی با اشاره به اینکه صنعت چاپ در این استان نوپاست و متاسفانه صنفی ندارد، افزود: دلالی در صنعت چاپ استان وجود دارد و برخی چاپخانه داران کارهای را در برخی از ادارات و دستگاهها با دلالی گیر می آورند و انجام می دهند.

اسد پور بیان کرد: برخی از مسئولان اگر صنعت چاپ استان حمایت نمی کنند حداقل برای ما سنگ اندازی نکنند. سایر صنوف هم در حوزه چاپ فعالیت می کنند که باید برای این مساله تدابیر جدی و اساسی اندیشیده شود.

"محمد باقر نیک روز"، مسئول چاپخانه نقشینه نیز گفت: متاسفانه برخی دستگاههای دولتی استان در حوزه چاپ وارد شدند و زیر قیمت بخش خصوصی کار می کنند که در صورت توجه نکردن به این امر فعالان این صنعت در استان ورشکسته می شود. فعالان صنعت چاپ در این استان امنیت شغلی ندارند.

در پایان این همایش از ٣٥ نفر از فعالان صنعت چاپ استان کهگیلویه و بویراحمد با اهداء اوح و هدایایی تجلیل بعمل آمد.

 

۲ مهر ۱۳۹۶ ۱۵:۵۹
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد