به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • اخبار

حجت‌الاسلام جعفری: تسهیلات ویژه را در اختیار چاپخانه‌داران کرمانشاه قرار گیرد

حجت‌الاسلام جعفری:  تسهیلات ویژه را در اختیار چاپخانه‌داران کرمانشاه قرار گیرد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان کرمانشاه گفت: بانک‌ها باید مساعدت کرده و تسهیلات ویژه را در اختیار چاپخانه‌داران استان قرار دهند زیراحمایت از حوزه چاپ منجر به احیای این صنعت در استان و از همه مهم‌تر اشتغالزایی در این حوزه می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همایش صنعت چاپ و تجلیل از فعالان چاپ استان کرمانشاه، با حضور جاسمی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، مدیر، معاونین و رئیس اداره امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و پیشکسوتان و فعالان حوزه چاپ و نشر استان کرمانشاه در محل سالن جلسات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه پیش از ظهر امروز (اول مهر) برگزار شد.

در این جلسه حجت الاسلام رحیم جعفری با اشاره به وجود ۸۸ چاپخانه در سطح استان کرمانشاه، گفت: این تعداد شامل چاپخانه‌های افست، دیجیتال، لیتوگرافی و چاپخانه‌های سیلک هستند. که با کمال تاسف نیمی از این چاپخانه ها نیمه فعال یا غیر فعال هستند.

وی با بیان اینکه حوزه چاپ استان با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کند، گفت: مهم ترین مشکل حوزه چاپ استان فرسودگی دستگاه‌های چاپ و عدم به روز رسانی چاپخانه‌های استان است.

جعفری تصریح کرد: درحال حاضر بیشتر چاپخانه‌های شهرستان‌ها قدیمی بوده و به روز رسانی نشده‌اند و از مجموع از ۴۶ چاپخانه افست استان بیش از نیمی از آنها بروزرسانی نشده‌اند که این امر حوزه چاپ استان را با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود: استفاده از دستگاه‌های قدیمی هم بر سرعت و هم بر کیفیت کار اثرگذار است و این امر موجب شده بیش از نیمی از چاپخانه‌های افست استان که انجام کارهای انبوه چاپ را برعهده دارند، توان رقابت نداشته باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه عدم وجود نیروی متخصص و ماهر در چاپخانه‌های استان را مشکل دیگر حوزه چاپ استان عنوان کرد و افزود: متاسفانه طی سالهای گذشته دوره‌های آموزشی برای تربیت نیروی متخصص در حوزه چاپ برگزار نشده است و در همین راستا امسال به دنبال این هستیم که رشته چاپ را در مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر استان راه اندازی کنیم تا از این طریق نیروی متخصص لازم برای حوزه چاپ استان تربیت شود.

این مسئول به هزینه های بالای خرید دستگاه‌های چاپ اشاره کرد وافزود: در این زمینه باید بانک‌ها مساعدت کرده و تسهیلات ویژه را در اختیار چاپخانه‌داران استان قرار دهند چون هزینه ساده ترین دستگاه چاپ ۵۰۰ میلیون تومان و بعضا میلیاردی است؛ لذا حمایت تسهیلاتی از حوزه چاپ منجر به احیای این صنعت در استان و از همه مهم‌تر اشتغالزایی در این حوزه می‌شود.

وی به بازار مطلوب منطقه در حوزه چاپ اشاره کرد و افزود: با دادن تسهیلات و به روز رسانی چاپخانه‌های استان ظرفیت مطلوبی در استفاده از بازار چاپ منطقه و کشور برای صنعت چاپ استان وجود دارد و از همه مهم‌تر هم‌جواری با کشور عراق می‌تواند بازار خوبی برای حوزه صنعت چاپ استان رقم بزند.

جعفری با اشاره به اینکه برخی چاپخانه‌های استان کار به روزرسانی را آغاز کرده و هم اکنون از ظرفیت خوبی درحوزه چاپ برخوردارند، گفت: درخواست ما این است که طی جلساتی با استانداری، اتاق اصناف و سازمان امور مالیاتی و سایر نهادهای مربوطه به سمتی حرکت کنیم که تمام سفارشات چاپ نهادهای دولتی و شاید هم خصوصی استان به چاپخانه های استان داده شود هر چند بر بخش خصوصی اجباری نیست که چاپ خود را به کجا بدهد، اما حداقل می‌توان دستگاه‌ها و نهادهای دولتی را مجاب کرد که در راستای حمایت از تولید و اشتغال استان سفارشات چاپ خود را به چاپخانه‌های استان بدهند و این امر موجب خواهد شد چاپخانه‌ها رونق گرفته و با ایجاد فضای رقابتی در جهت به روزرسانی هرچه بیشتر چاپخانه خود اقدام کنند.

وی با بیان اینکه چاپخانه‌ها، کانون‌های تبلیغاتی، حوزه نشر کتاب و مطبوعات و نیز حوزه بسته بندی باید یک زنجیره در استان تشکیل دهد گفت: اگر این زنجیره برقرار شود و سفارشات تمامی این حوزه‌ها به صنعت چاپ استان واگذار شودقطعا احیا و شکوفایی صنعت چاپ استان را شاهد خواهیم بود.

قول مساعدت برای ارایه تسهیلات به چاپخانه‌داران

در این جلسه سید قاسم جاسمی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: استان کرمانشاه دارای پتانسیل های فراوانی در همه زمینه هاست و جوانان این شهر بسیار با استعداد هستند و ما باید آنان را در مسیر درست قرار دهیم.

وی گفت: در این راستا، از آنجا که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه نهادی فرهنگی و هنری است با برنامه های خود و ارائه راهکارها می تواند نقش بسزایی در ارتقاء فرهنگ مردم استان داشته باشد.

سید قاسم جاسمی در خصوص رفع مشکلات حوزه چاپ و نشر قول و مساعدت همکاری در خصوص دریافت تسهیلات را به اهالی چاپ استان داد.

وی راهکار لازم برای خروج صنعت چاپ را حمایت بخش دولتی از جمله صنعت و معدن ذکر کرد و افزود : وزارت ارشاد نهادی فرهنگی و فاقد درآمد لازم می باشد و لذا بودجه و اعتبار آن ضعیف می باشد و امکان آنکه بتواند از صنعت چاپ حمایت نماید محدود است.

در ادامه این جلسه نیز غلام رضا رزقی نایب رئیس اتحادیه چاپخانه داران با اشاره به مشکلات عمده حوزه چاپ گفت : چاپخانه داران استان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند و این موضوع باعث شده است که صنعت چاپ استان کرمانشاه از جایگاه واقعی خود فاصله بگیرد.

وی با اشاره به نبود نقدینگی ، فقدان حمایت تسهیلاتی از چاپخانه های ، مالیات بر ارزش افزوده و فقدان سازوکار مناسب برای آن گفت : نیاز است با تعاملات بیشتر بین دستگاهی این مشکلات را حل کرد.

در پایان این مراسم از ۲۵ نفر از پیشکسوتان و فعالان صنعت چاپ تقدیر شد.

۴ مهر ۱۳۹۶ ۰۹:۴۶
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد