به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • اخبار

گزارش دهمین جشنواره صنعت چاپ

گزارش مجموعه فعالیت های دبیرخانه دائمی جشنواره صنعت چاپ

جشنواره صنعت چاپ با هدف بررسی وضعیت چاپ در ایران و جهان، گسترش ارتباطات میان بخشی، شناسایی و معرفی قابلیت های صنعت چاپ کشور و تقویت روابط بین المللی
راه اندازی شده است. اولین دوره جشنواره صنعت چاپ در سال 1377 و همزمان با نمایشگاه
 بین المللی کتاب برگزار شد و از آن تاریخ جشنواره در هفته منتهی به یازده شهریور
 برگزار می شود.

با مستقل شدن جشنواره و تشکیل گروه سیاست گذاری و برنامه ریزی ، جشنواره گسترش قابل توجهی پیدا کرد و در سال 1387 و با راه اندازی دبیرخانه دائمی جشنواره صنعت چاپ فاز تازه ای در برگزاری این جشنواره کلید خورد و این فعالیت به یکی از برنامه های ثابت و جاری در طول سال تبدیل شد.

" روز صنعت چاپ نوروز این صنعت است " این یعنی بهترین بهانه برای پرش به جهانی نو و تحویل آفرینی در این حوزه .

آنچه بیش از هر موضوع نگاه ناظران را به بدنه اقتصادی این صنعت جلب می کند، توسعه پایدار صنعت چاپ با خواست و تلاش اکثریت است .

در سال 89 که اولین دهه از برگزاری جشنواره صنعت چاپ را در پیش رو داشتیم  شاهد تغییراتی متفاوت تر از دوره های قبل بودیم  بدین صورت که در دهمین جشنواره صنعت چاپ از تمام توانمندی ها و پتانسیل ها استفاده شد همدلی و وفاق یکی از سر لوحه های کار قرار گرفت و تعامل با اتحادیه های و صنوف مرتبط با چاپ در پر بار شدن برنامه ها تاثیر صدچندانی داشت .

به هر تقدیر در سال 1389 با برگزاری دهمین جشنواره صنعت چاپ تحت عنوان سر فصل های مشروح زیر ، دبیرخانه دائمی جشنواره  صفحه ای از فعالیت های دفتر امور چاپ را به خود اختصاص داد.

1 – بزرگداشت روز ملی صنعت چاپ :

روز ملی صنعت چاپ یکشنبه 14 شهریور ماه 89 در تالار وحدت و بارویکرد تجلیل از پیشکسوتان منتخب سراسر کشور در حوزه چاپ و واحدهای وابسته با حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، معاون امور فرهنگی ، روسای اتحادیه ها و تشکل های صنفی ، مدیران سازمان توسعه تجارت ایران و جمعی از دست اندرکاران و پیشکسوتان صنعت چاپ برگزار شد.

همچنین در این مراسم از پوستر اولین دوره مسابقه چاپ مصحف شریف با حضور وزیر محترم جناب آقای دکتر حسینی و معاون محترم فرهنگی ایشان جناب آقای دری رونمایی شد.

از جمله برنامه های این مراسم سخنرانی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سخنرانی معاون محترم امور فرهنگی،  سخنرانی معاونت کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت ، پخش مستندی از فعالان حوزه چاپ و در نهایت از پنج نفر از پیشکسوتان صنعت چاپ به پاس زحمات چند ده ساله خود، تقدیر و ضمن تقدیم هدایا  از این عزیزان تجلیل به عمل آمد.

2 – مسابقات فر هنگی و ورزشی

مسابقات ورزشی این دوره شامل دو برنامه کوهنوردی و مسابقات فوتسال بود که مسابقات ورزشی با صعودگروه کوهنوردی به قله توچال در تاریخ 15 مرداد  با حضور 25 نفر، از دربند آغاز و به قله توچال ختم شد در این مسابقه کارکنان و مدیران واحدهای چاپی و صنایع وابسته ، اعضاء هیئت مدیره اتحادیه های صنف چاپ و جمعی از کارکنان دفتر امور چاپ حضور داشتند.

در مسابقات فوتسال نیز 15 تیم در سه روز به رقابت پرداختند که در نهایت تیم های چاپ تک ، تیم اتحادیه چاپخانه داران تهران و  چاپخانه نامی نقش مقام های اول تا سوم را کسب کردند که طبق رول سال های گذشته در مراسم جشن بزرگ کارگران که سر فصل دیگری از برنامه های جشنواره است ، به برندگان جوایز و کاپ های ورزشی اعطا شد.

هدف از برگزاری این مسابقات ، بالا بردن روحیه کارگران چاپی و ایجاد شور و نشاط در بین آنهاست .

3 – جشن بزرگ کارگران صنعت چاپ

مراسم پنجمین جشن بزرگ کارگران صنعت چاپ و خانواده های آنان روز پنج شنبه  18 شهریور ماه همزمان با شب عید فطر با حضور کارگران زحمتگش و خانواده های آنان و جمعی از مسئولین دفتر امور چاپ در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار شد.

برنامه های جذاب و متنوع در این جشن همه ساله به نیّت ایجاد فضایی پر نشاط و به قصد تقدیر و تشکر از کارگران و فعالان حوزه صنعت چاپ صورت می گیرد.

 در این جشن علاوه بر اجرای برنامه های مختلف ، برندگان مسابقات ورزشی معرفی و هدایایی به آنها تقدیم گردید.


4 – مسابقات بین المللی چاپ مصحف شریف

مسابقات بین المللی چاپ مصحف شریف  که برای نخستین بار به مناسبت برگزاری دهمین دوره جشنواره صنعت چاپ ایران برگزار شد شامل دو قسمت بود.

1 – جلسه توجیهی و جلسه هماهنگی با نهاد ها و سازمان ها

2 – مراسم پایانی

در جلسه توجیهی که به منظور توجه به کیفیت و رعایت استانداردها از کلیه فعالان در حوزه چاپ مصحف شریف دعوت به عمل آمده بود همزمان با نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) در تاریخ اول شهریور برگزار شد.

پس از برگزاری جلسه توجیهی ، دبیر جشنواره با تشکیل نشست های تخصیصی به تعیین معیارهای داوری پرداخت و با حضور 15 کارشناس خبره ، معیارهای داوری تعیین شده و به دلیل بین المللی بودن مسابقات ، اطلاع رسانی در زمینه چگونگی شرکت در این جشنواره به روز نامه های عرب زبان و انگلیسی زبان کشورهای مختلف ارسال شد.

علاوه بر این،  برنامه های جنبی مسابقات بین الملی چاپ مصحف شریف شامل : برگزاری نمایشگاه آثار منتخب و ارسالی به دبیرخانه مسابقات همزمان با مراسم پایانی در فرهنگسرای نیاوران و برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان های: کارگاه آموزشی ویژگی های چاپ مصحف شریف ، کارگاه آموزشی کاغذهای ویژه مصحف شریف و کارگاه آموزشی صحافی در قرآن بود.

در این مسابقه از میان 370 اثر ارسالی  ( که 60 اثر از کشورهای عربستان ، هند ، آمریکا ، انگلستان ، پاکستان ، الجزایر ، آلمان ، اردن ، مصر ، سوریه ، ترکیه و لبنان بود) ، 104 اثر به مرحله دوم داوری راه یافت و در پایان برندگان در هشت گروه انتخاب  شدند.

مراسم پایانی با حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای هیئت مدیره اتحادیه های چاپخانه داران ، لیتوگرافان و صحافان و مهمانان خارجی مورخ 18 آبان ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار و برندگان مورد تقدیر و دریافت جوایز گردید

 5 – همایش تجلیل ار ایثار گران و شهدای صنعت چاپ:

دومین همایش و اولین یادواره تجلیل از خانواده شهدا و ایثارگران صنعت چاپ با حضور سرپرست دفتر امور چاپ ، رئیس بنیاد شهید تهران بزرگ ، روسای اتحادیه های چاپ و خانواده معزّز و معظم شهدا و ایثارگران صنعت چاپ کشور، در تاریخ 22 آذر ماه مصادف با هفتم ماه  محرم در موزه بنیاد شهید برگزار شد .

در این همایش ضمن ایراد سخنرانی توسط سرپرست دفتر امور چاپ ، رئیس بنیاد شهید تهران بزرگ و برگزاری برنامه های مذهبی و ایجاد فضای معنوی خاص و یادآوری روزهای
خاطره آمیز جهاد و جنگ حق بر علیه باطل، موجب ایجاد همدلی و صمیمیت گردید .

در پایان مراسم مدعوین و مسئولین از نمایشگاه عکس که به همین منظور ترتیب داده شده بود، بازدید به عمل آورد ند.

6 – نشست های  تخصصی و کارگاههای آموزشی :

در این دوره از جشنواره ، هفت سمینار با همکاری اتحادیه های مرتبط با چاپ به شرح ذیل برگزار شد:

الف : مدیریت پروژه های چاپی ؛مجر ی: انجمن حمایت از توسعه صنعت چاپ در تاریخ 27/10/89

ب : کارگاه آموزشی ابزار کنترل کیفیت در صنعت چاپ ؛ مجری : اتحادیه لیتوگرافان در تاریخ 28/10/89 

ج: گردش کار دیجیتال در واحدهای چاپی ؛ مجری : انجمن چاپ دیجیتال در تاریخ 29/10/89

د: مدیریت در واحدهای چاپی ؛ مجری : تعاونی چاپخانه داران تهران  در تاریخ 2/10/89

: مدیریت کنترل کیفیت در چاپ ؛ مجری : اتحادیه چاپخانه داران تهران در تاریخ 3/10/89

و : محاسبه مواد و برآورد هزینه ها ؛ مجری : تعاونی لیتوگرافان در تاریخ 4/10/89

ز : کارآفرینی ؛ مجری : اتحادیه صادر کنندگان صنعت چاپ در تاریخ 10/11/89

7 – همایش تجلیل از دانش آموختگان صنعت چاپ

سومین همایش تجلیل از دانش آموختگان صنعت چاپ روز دوشنبه اول آذرماه در فرهنگسرای شفق برگزار گردید .در این مراسم محمد حسین قاسمی افشار به عنوان استاد پیشکسوت انتخاب شده و توسط مدیران ارشد وزارت ارشاد و روسای اتحادیه های صنعت چاپ مورد تقدیر و تکریم قرار گرفت .

شناسایی اهمیت و جایگاه موضوع آموزش در صنعت چاپ از یک سو و نیاز مبرم و روز افزون صنعت چاپ ایران به آموزش و تقویت مباحث آموزشی از دیگر سو از  اهداف اصلی و دلایل برگزاری چنین همایش هایی می باشد .

8 – مسابقات تخصصی آثار چاپی

دهمین دوره مسابقات تخصصی جشنواره صنعت چاپ با حضور سید محمد حسین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، بهمن دری معاون فرهنگی وزیر ارشاد و جمعی از صنعت گران عرصه چاپ و نشر کشور و روسای اتحادیه های صنوف چاپ و واحدهای وابسته در بعداز ظهر چهارشنبه 4 اسفند 89 در مجموعه برج آزادی تهران به مراسم خود پایان داد.

این برنامه که از بخش های مهم جشنواره می باشد یکی از سنت های نیکویی است که در
سال های گذشته پایه گذاری شده است و اکنون در دهمین دوره شاهد حضور گسترده و مطلوب فعالان این حوزه مهم و کلیدی هستیم .

در این دوره 1700 اثر در سه گروه و 26 زیر گروه به دبیرخانه مسابقات ارسال شد که در مرحله نخست داوری نیمی از آثار به مرحله نهایی داوری راه یافت.

 داوران که متشکل از 38 کارشناس خبره  و اساتید برجسته ی این رشته بودند آثار ارسالی را در 3 گروه اصلی مدیریت پروژه های چاپی ، فرآیند و روش های چاپی و کارآفرینی ودر 26
زیر گروه ، مورد بررسی قرار دادند.

آثار برگزیده حاصل بیش از دهها نشست داوری در گروههای تخصصی بود.که در نهایت به 36 نفر از برگزیدگان در رشته های مختلف توسط وزیر ارشاد و معاون امور فرهنگی ، ریاست هیئت داوران و دبیر جشنواره لوح تقدیر و تندیس جشنواره و به دو مجله تخصصی حوزه چاپ ، لوح تقدیر اهدا گردید .

لازم به ذکر است برقراری نمایشگاه دائمی آثار چاپی منتخب در سازمان توسعه تجارت ایران از دیگر اقدامات دبیرخانه مسابقه آثار در این دوره می باشد./

دفتر امور چاپ
۲ خرداد ۱۳۹۰ ۱۴:۵۲
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500